Czas pozostaje nieubłagany, skóra z wiekiem staje się coraz mniej napięta, na twarzy pojawia się coraz więcej zmarszczek. Nasza skóra długo opiera się zmarszczkom mimicznym, które powstają na skutek grymasów twarzy, emocjom, które wyrażamy przez całe nasze życie. Póki skóra jest młoda i elastyczna szybko powraca do gładkiego stanu. Z wiekiem włókna kolagenowe skóry tracą swoją elastyczność i zmarszczki mimiczne zaczynają się pogłębiać. Najszybciej zmarszczki pojawiają się w kącikach oczu ? zmarszczki te popularnie zwane są kurzymi łapkami. Inne miejsca w których najwcześniej pojawiają się zmarszczki to miejsce na czole między brwiami tzw Lwia zmarszczka.

Masaże i kosmetyki mogą wpłynąć na redukcję zmarszczek, im wcześniej stosowane tym lepiej dla naszej skóry. My dzisiaj zajmiemy się jednak zupełnie innym sposobem redukcji zmarszczek. Jednym z najbardziej popularnych zabiegów kosmetycznych redukujących zmarszczki, zastrzykom z botoksu.

Czym jest botoks?

Botoks to neurotoksyna (toksyna butulinowa) wytwarzana przez beztlenową bakterię jadu kiełbasianego Clostridium botulinum. Botoks jest więc trucizną wykorzystywaną w medycynie do leczenia różnych schorzeń, takich jak nadmierna potliwość czy przykurcz mięśni.

Jak działa botoks?

Botoks czasowo i miejscowo paraliżuje mięśnie. Tracą one możliwość kurczenia się, w rezultacie nie marszczy się także skóra, która je przykrywa. Działanie botuliny widać po 2-3 dniach od wstrzyknięcia. Efekt staje się zauważalny po mniej więcej tygodniu. Tyle czasu potrzeba, by botulina podziałała na włókna nerwowe i unieruchomiła mięśnie. Skóra wygładza się stopniowo. Długość działania botoksu zależy od indywidualnych właściwości skóry. Za zwyczaj po pierwszym zabiegu efekt utrzymuje się do 3-4 miesięcy, po kolejnej iniekcji efekt utrzymuje się około pół roku.

Gdzie można wykonać zabieg wstrzyknięcia botoksu?

Zabieg wstrzyknięcia botoksu można wykonać tylko w gabinecie lekarskim, u dermatologa, który powinien skończyć kurs przygotowujący do przeprowadzania zabiegów z botoksem.

Nie wstydź się zapytać lekarza czy ma stosowny certyfikat i poprosić o jego pokazanie, o tego zależy bowiem twoje zdrowie.

Zabieg jest przeprowadzony w warunkach ambulatoryjnych, trwa kilka minut. Sama aplikacja toksyny botulinowej trwa 5 – 10 minut. Wykonuje się ją bez znieczulenia (we wyjątkowych przypadkach można miejsce aplikacji oziębić okładem z lodu). Po zaopatrzeniu skóry środkiem dezynfekującym, w określonym miejscu cienką igłą pod skórę aplikowany jest roztwór botuliny.

Przez 4 godziny po zabiegu nie wolno się schylać, masować twarzy, wykonywać zabiegów kosmetycznych.

Czy warto stosować botoks?

Zabieg ten uważany jest za kontrowersyjny. Z jednej strony wpływa na czasowe wygładzenie skóry, z drugiej strony jest to wstrzyknięcie do naszego organizmu trucizny, która powoduję czasowy paraliż mięśni.

Ostatnio szeroko komentowane są badania przeprowadzone w USA przez Amerykańską Administracje ds. Leków i Żywności (FDA). Badania zwracają uwagę na możliwe skutki uboczne stosowania botoksu, który prowadzić może do botulizmu ? groźnej choroby spowodowanej rozprzestrzenieniem się toksyny po całym organizmie.

Inne badania przeprowadzone przez dwójkę amerykańskich naukowców Joshua Davisa i Ann Sengha udowadniają, że zdolność reagowania mimiki twarzy na emocje po zastosowaniu botoksu jest o wiele mniejsza niż u osób, które nie poddały się zabiegowi. Według nich wiąże się to bezpośrednio z odczuwaniem przez nich emocji. Ich mięśnie twarzy mają mniejszą zdolność do kurczenia się i dlatego też do mózgu może nie docierać informacja o danym wyrazie twarzy. To powoduje, redukcje emocjonalnych doświadczeń:

„Po botoksie człowiek może reagować skądinąd normalnie na wydarzenia emocjonalne, np. na scenę w filmie, ale w obrębie ostrzykiwanych mięśni twarzy skurcz jest mniejszy, dlatego do mózgu dociera mniej informacji zwrotnych dotyczących grymasu. To idealna sytuacja do sprawdzenia, czy wyraz twarzy i związane z nim czuciowe sprzężenie zwrotne wpływają na nasze uczucia.”

Warto również pamiętać o tym, że istnieją przeciwwskazania medyczne do stosowania tego zabiegu, oto kilka przykładów:

  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego
  • ciąża
  • nadwrażliwość na składniki preparatu, uczulenie na składniki preparatu
  • infekcje skóry
  • stosowanie leków antykoagulacyjnych, leków utrudniających lub uniemożliwiających krzepnięcie krwi ? takim lekiem jest np. aspiryna

2 komentarze do “Botoks, na czym polega i jakie zagrożenia się z nim wiążą?”

  • Botoks to trucizna

  • Drogie panie, czy znacie jakiegoś specjalistę lub specjalistę ktora pozwoliła by sobie wstrzyknac truciznę do twarzy.Oni sobie tego nie robia, za jakis czas okaże się ze to fatalna pomyłka. Wpierw musza napełnić już grube portfele.

zostaw komentarz

Witamy serdecznie na naszej stronie

Nasz serwis powstał z myślą o kobietach aktywnych, ciekawych świata poszukujących informacji o zdrowiu, urodzie i aktywnych sposobach wypoczynku. Przyłącz się do dyskusji.

New Ribbon
Typ kobiecej sylwetki

Galeria - typy kobiecej sylwetki.

Sprzątanie mieszkań

Usługi sprzątania mieszkań

Wielkość ma znaczenie? Jakich facetów kochamy.

Wielkość ma znaczenie?

Facet to świnia.

Facet to świnia - zachowania facetów.

Miesiączka

Jak opóźnić miesiączkę?

kinesiotaping

Kinesiotaping dla kobet w ciąży.

Zdrada

Zdrada - jak sobie z nią poradzić.

Erotyka

Pornografia dla kobiet

Kalkulator biustonoszy
Fotolia Sopot restauracje i cocktail bar na Monte Cassino. Polecam serdecznie, świetne miejsce na spotkania biznesowe i towarzyskie. Nie mówiąc już o romantycznej kolacji dla dwojga :).
Forum dla kobiet

Jeżeli chcesz być powiadomiona o nowościach w serwisie. Zapisz się do newslettera.

      Twój email:  

Kalkulator BMI
ćwiczenia odchudzające
przepisy
indeks glikemiczny

Encyklopedia Diety - opisy diet

Tabletki na odchudzanie
test